Odpowiedzialny konsument

1570

   Motywem przewodnim obchodzonego dziś Światowego Dnia Środowiska jest przyjęte przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska hasło #BeatPlasticPollution, mające pobudzić nas do działania w kwestii zanieczyszczenia środowiska odpadami z tworzyw sztucznych, częstokroć powstałymi z produktów jednorazowego użytku. Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” realizuje w Polsce tę misję m.in. w zakresie odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji (Cel 12 Celów Zrównoważonego Rozwoju przyjętych przez ONZ). 

     Wynalezienie i wdrożenie do masowej produkcji plastiku zwiększyło komfort naszego życia. Przyniosło jednak ze sobą także niekorzystne skutki uboczne, których symbolem stały się ławice plastikowych torebek w oceanach i zużyte, jednorazowe opakowania zaśmiecające lasy i plaże. Waga produkowanego przez nas co roku plastiku jest niemalże równa masie całej ludzkości, połowa plastikowych produktów jest natomiast wyrzucana zaraz po ich pierwszym użyciu.

    Zmiany możemy wprowadzić wszyscy razem, dokonując bardziej świadomych, przemyślanych wyborów konsumenckich. Zakup trwałych i bezpiecznych dla zdrowia produktów, korzystanie z toreb i opakowań wielorazowego użytku, ograniczenie stosowania jednorazowych artykułów (jak np. plastikowe sztućce, kubki i słomki), naprawianie zamiast kupowania nowych towarów czy prawidłowe segregowanie odpadów pomoże w utrzymaniu naszej planety w dobrej kondycji, a nam przyniesie życie w czystszym otoczeniu.

   Podejmij EKOpostanowienie na stronie internetowej DlaPlanety.pl i pamiętaj o odpowiedzialnym korzystaniu z plastikowych produktów!

   Informacje na ten temat oraz proste pomysły jak zmienić codzienne przyzwyczajenia zawarto w Informatorze.