Na wczorajszej sesji Rada Powiatu jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie obniżenia czynszu dla spółki Artmedik – dzierżawcy  jędrzejowskiego szpitala. Pieniądze mają zostać przeznaczone na podwyżki płac dla pielęgniarek zatrudnionych w lecznicy.

 

Czynsz, którego roczna wysokość to ponad 700 tys. zł, zostanie obniżony o około 300 tys. zł, z zastrzeżeniem, że ta kwota zostanie w całości przeznaczona na płace średniego personelu medycznego. Decyzja Rady Powiatu jest konsekwencją protestu Związku Pielęgniarek i Położnych w Jędrzejowie przeprowadzonego w kwietniu, kiedy domagały się one podwyższenia poziomu płacy zasadniczej. Zarząd Powiatu zobowiązał się wówczas do udziału w szukaniu sposobów pomocy tej grupie pracowników szpitala.

– Jest to decyzja podjęta dla dobra szpitala i pacjentów – mówił podczas sesji starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek. – Spółka Artmedik od 2008 roku zainwestowała w nasz szpital już 25 mln zł, a obecnie zaczyna kolejne inwestycje. Od początku płaci regularnie czynsz, a jednocześnie nie stwarza problemów dla samorządu. Wcześniej szpital był kwestią problemową na każdej sesji.

Starosta obiecał wykonanie tej decyzji w trybie pilnym, tak aby pielęgniarki otrzymały podwyżki juz od lipca.

Robert Frańczak, wiceprezes spółki Artmedik, zapewnił, że wszystkie pieniądze z obniżki czynszu będą przeznaczone na płace pielęgniarek. W szpitalu w Jędrzejowie pracuje 147 pielęgniarek.