Tomasz Pawłowski odwiedził Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie i spotkał się ze starostą Edmundem Kaczmarkiem

W piątek, 31 sierpnia, Tomasz Pawłowski, kronikarz polskich samorządów, po raz pierwszy odwiedził Jędrzejów i spotkał się ze starostą jędrzejowskim Edmundem Kaczmarkiem. Nasz starosta to 354 starosta odwiedzony od 1999 roku (od chwili powstania powiatów), ponieważ wiele powiatów pan Tomek odwiedził już kilkakrotnie.

Tomasz Pawłowski, znany jako Tomek Wędrowniczek, nieprzerwanie od 1990 roku podróżuje po polskich urzędach, by spotkać się z włodarzami odwiedzanych przez siebie powiatów, miast, gmin.
Pan Tomek ma 48 lat i pochodzi z Ełku, obecnie mieszka w Gnieźnie. Jest postacią nietuzinkową, z nadzwyczajną pamięcią do osób, nazwisk i miejsc. Swoje podróże dokumentuje w kronikach. Do tej pory powstało ich już 106, a w nich swoje wpisy pamiątkowe pozostawili marszałkowie, wojewodowie, starostowie, prezydenci, burmistrzowie, wójtowie z całej Polski – w sumie ponad 3 tysiące osób. Kroniki są przechowywane przez Muzeum Regionalne w Pyskowicach koło Gliwic.
– Do urzędów przyjeżdżam zawsze bez zapowiedzi. Celem mojej wizyty jest dokonanie wpisu potwierdzającego moją obecność w danym urzędzie – mówi pan Tomek. Podróżujący cały rok po Polsce wędrownik jest osobą niepełnosprawną i samotną, utrzymującą się z rodzinnej renty. Posiada ogromny zasób ciekawostek o samorządowcach z całej Polski, którą chętnie się dzieli. Dowiedzieliśmy się od niego na przykład, że najmłodszy starosta w Polsce jest w Sulęcinie, zaś najstarszy – w Nowym Tomyślu.
– Mam ogromną rodzinę, czyli samorządowców z całej Polski – mówi Tomasz Pawłowski.
Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek zaprosił pana Tomka do zwiedzenia Muzeum im. Przypkowskich. W Jędrzejowie Tomasz Pawłowski odwiedził także Urząd Miejski.