Starosta jędrzejowski objął patronatem wyprawę alpinistyczną, której celem jest zdobycie przez trzech śmiałków najwyższego szczytu Kaukazu – masywu Elbrus (5642 m n.p.m.). Uczestnicy ekspedycji chcą promować zbiórkę pieniędzy na leczenie i rehabilitację dwojga dzieci z Jędrzejowa – podopiecznych Fundacji Miśka Zdziśka Błękitny Promyk Nadziei – Julki i Kacperka.

 

W Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawione zostały założenia akcji. Jej pomysłodawcą jest Łukasz Pabian – mieszkaniec Raszkowa w gminie Słupia Jędrzejowska, który na co dzień pracuje jako policjant w Komendzie Miejskiej w Kielcach. Wspinaczka to pasja pana Łukasza, teraz chce ją połączyć z działaniem na rzecz akcji charytatywnej.

– W ubiegłym roku zdobyliśmy Mont Blanc wraz z kolegami, którzy promowali działalność hospicjum na Śląsku – opowiada pan Łukasz. – Postanowiłem, że w tym roku ja włączę się w działania Fundacji Miśka Zdziśka, która znana jest w całym regionie z pomocy wielu osobom chorym.

Podczas wyprawy pan Łukasz i jego dwaj koledzy będą prowadzić akcję informacyjno-promocyjną, apelują o wpłaty na konto fundacji na cele leczenia 5-letniej Julki i 9-letniego Kacperka. Mają nadzieję na zainteresowanie akcją mediów i firm oraz osób, które zechcą okazać pomoc. Firmy, któe zechcą być sponsorem akcji leczenia dzieci, mają możliwość zamieszczenia swojego logo na ubraniach uczestników ekspedycji (zgłoszenia do 24 lipca!).

Wyprawa na Elbrus rozpoczyna się już 31 lipca. Trzej alpiniści najpierw polecą samolotem z Pragi do Istambułu, stamtąd do Mineralnych Wód w Rosji. Dalej poruszać się będą drogą lądową, w miejscowości Azał rozpoczną wspinaczkę na lodowiec.

– Dołożymy starań, aby zdobyć najwyższy szczyt Rosji – mówi Łukasz Pabian. – Trudności na pewno się pojawią, ale mamy motywację, pokonamy je tak, jak chore dzieci i ich rodzice muszą je pokonywać na co dzień. Ktoś powiedział, że wielkie rzeczy dokonują się, kiedy człowiek spotka się z górami. Wierzymy w to, że my też dokonamy czegoś ważnego.

Po zdobyciu Elbrusu pan Łukasz wraz z towarzyszami wspinaczki mają zamiar pozostawić tam flagę Polski oraz flagę Fundacji MIśka Zdziśka Błękitnyt Promyk Nadziei.

Starosta Edmund Kaczmarek podziękował Fundacji Miśka Zdziśka za jej działalność na rzecz potrzebujących osób, których niestety jest coraz więcej. – To dla mnie zaszczyt, że mogę patronować tak wyjątkowej akcji – mówił starosta, który życzył uczestnikom wyprawy powodzenia podczas wspinaczki.

My także dołączamy się do życzeń, trzymamy kciuki, a o sytuacji będziemy informować na bieżąco.

 

Na zdjęciu, od lewej: tata Julki, mama Kacperka, starosta Edmund Kaczmarek, Julka na rękach u swojej mamy, maskotka – MIsiek Zdzisiek, Łukasz Pabian, Dariusz Lisowski – prezes fundacji.