Dziś, 1 września, w 81. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna, Wicestarosta Jędrzejowski Maria Barańska i Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej.

Towarzyszył im Marek Godlewski – regionalista, który koordynował akcję zapalenia zniczy na obu jędrzejowskich cmentarzach tj. Św. Trójcy i klasztornej nekropolii.  Znicze przedstawiciele władz symbolicznie zapalili na mogiłach żołnierzy kampanii wrześniowej, a także na grobach ludności cywilnej, która zginęła w wyniku niemieckiej agresji w 1939 roku.

Wśród nich byli polegli na polu walki, ofiary bombardowań, a także egzekucji.
W grobowcach indywidualnych i zbiorowych mogiłach pochowanych jest ponad 100 osób. A jak podkreśla Marek Godlewski – nie są to wszystkie zidentyfikowane i odnaleziony groby.

Kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej złożyła też młodzież z OHP
w Jędrzejowie wraz z Wychowawcą.

W Zespole Szkół Nr2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” odśpiewano hymn i krótko upamiętniono dzień wybuchu II Wojny Światowej.  pod pomnikiem mjra Stefana Gądzio „Kosa” przy ul. Okrzei w Jędrzejowie złożono wiązankę kwiatów i zapalono symboliczny znicz. Cześć Chwała Bohaterom!