Podczas sobotniego koncertu w klasztorze cystersów świętowano uroczystość 50-lecia pracy artystycznej multiinstrumentalisty, profesora Akademii Muzycznej w Kijowie Georgija Agratiny.

Prof. Georgij Agratina jest wirtuozem bardzo oryginalnych instrumentów: fletni Pana, cymbałów koncertowych, a także rozmaitych piszczałek, wywodzących się z tradycji pasterskich. Koncertuje na całym świecie, ma na koncie wiele nagród oraz szereg nagrań. 

Jest związany z jędrzejowskim Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej i Kameralnej od początku jego trwania, to znaczy od 23 lat. Jak sam mówi, lubi to miejsce za jego wspaniałą akustykę, nastrój oraz wdzięczną publiczność. Koncertuje tutaj co roku, tradycyjnie już wspólnie z Robertem Grudniem, organistą, dyrektorem jędrzejowskiego festiwalu, a ich koncerty przyciągają szeroką  publiczność, nie tylko z Jędrzejowa.

W tym roku w czasie koncertu profesor świętował swój jubileusz, a życzenia złożyli mu przedstawiciele lokalnych samorządów: starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek oraz burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

– Jest pan ambasadorem Jędrzejowa w Kijowie, a także wielkim przyjacielem jędrzejowskiego festiwalu, cieszymy się, że świętujemy ten jubileusz właśnie tutaj, na ziemi jędrzejowskiej – mówił starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek, który złożył jubilatowi życzenia w imieniu samorządu powiatu jędrzejowskiego. – Dziękujemy za te wszystkie wspaniałe koncerty u nas i czekamy na kolejne – podkreślił starosta.

 

Na zdjęciu, od lewej: prof. Georgij Agratina, starosta Edmund Kaczmarek, dyrektor festiwalu Robert Grudzień