W niedzielne popołudnie, 1 marca w Rembieszycach w gminie Małogoszcz odbyła się kolejna „Edukacyjna Niedziela”. Jest to inicjatywa walki z cukrzycą, którą na terenie gminy zorganizowano już po raz trzeci. Podczas tego wydarzenia obecni byli Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna i Wicestarosta Maria Barańska, oraz Członek Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego Renata Kawiorska.

Inicjatorem i pomysłodawcą cyklu „Edukacyjnych Niedziel” opartych o profilaktykę przeciwdziałania cukrzycy jest Radna Powiatu Jędrzejowskiego Zofia Stanek.

Akcja odbyła się w Szkole w Rembieszycach. Uczestnicy wydarzenia mogli zmierzyć sobie poziom cukru we krwi, ciśnienie, obliczyć BMI (Body Mass Index), czy zmierzyć talię. Dla 20 osób przygotowano glukometry, dla dzieci zorganizowano konkurs plastyczny, a wszyscy mogli skosztować  zdrowych przekąsek i bezcukrowych ciast. Przebadano aż 146 osób.

Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład pani Ewy Turek, czynnej pielęgniarki środowiskowej z Miejsko-Gminnego Ośrodka Zdrowia w Małogoszczu, która mówiła o tym, czym jest cukrzyca, jak się objawia i jak z nią walczyć. Odbył się konkurs plastyczny dla dzieci o tematyce pro-zdrowotnej. Uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy.

„Nasza impreza ma charakter prewencyjny i profilaktyczny. Jest pod tytułem „Żyj zdrowo i wesoło”, ale cała rzecz dotyczy cukrzycy. Cukrzyca, jak wiemy, jest chorobą naszej cywilizacji, cukrzyca nie boli, a zbiera niesamowite żniwo w postaci swoich powikłań” – powiedziała Radna Zofia Stanek.

Podczas niedzielnego spotkania, Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna i Wicestarosta Maria Barańska, oraz Członek Zarządu Powiatu Jędrzejowskiego Renata Kawiorska z pomocą Burmistrza Małogoszcza Mariusza Piotrowskiego  rozdawali wszystkim obecnym kamizelki i opaski odblaskowe (łącznie rozdano ponad 200 zestawów odblaskowych). To wszystko w ramach programu „Bezpieczny i Ekologiczny Powiat Jędrzejowski +” Pod Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, którego inicjatorem jest Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna. Z tym programem włodarze wychodzą naprzeciw potrzebom każdej gminy powiatu, a także poza granice Ziemi Jędrzejowskiej. Jest to inicjatywa, która ma na celu poprawić bezpieczeństwo w oparciu o pięć podstawowych założeń tzw. „Bezpieczna 5-ka”: bezpieczny dom, bezpieczna szkoła, bezpieczna droga, bezpieczny wypoczynek
i bezpieczne środowisko.

W organizację trzeciej profilaktycznej niedzieli zaangażowani byli również: Gmina Małogoszcz z Burmistrzem Mariuszem Piotrowskim na czele, Miejsko-Gminny Ośrodek Zdrowia w Małogoszczu (Kierownik Wanda Wróbel), Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rembieszycach Olga Muszyńska, Panie Sołtys: Rembieszyc – Anna Dziopa, Woli Tesserowej – Agnieszka Łabędzka, Mieronic – Justyna Helicka i Karsznic – Katarzyna Paździerz (odpowiedzialne za panel gastronomiczny z przekąskami), okoliczni mieszkańcy, lokalni sprzedawcy i inni. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Starosty Jędrzejowskiego Pawła Faryny.