W Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie odbyła się konferencja naukowa podsumowująca pierwszy etap prac nad mającą powstać w przyszłym roku „Monografią Powiatu Jędrzejowskiego”. Autorami tego dzieła będą profesor Beata Wojciechowska, doktor Cezary Jastrzębski i profesor Adam Massalski.

Monografia Powiatu Jędrzejowskiego ma ujrzeć światło dzienne w sierpniu przyszłego roku. Starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek chce, by wydanie monografii zbiegło się w czasie z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

Monografia zostanie podzielona na kilka części. Profesor Adam Massalski przedstawi powiat jędrzejowski po 1918 roku. Doktor Cezary Jastrzębski zapozna czytelników z latami od 1795 roku po odzyskanie niepodległości, a profesor Beata Wojciechowska zajmie się powiatem jędrzejowskim do 1795 roku.

Bardzo dużo informacji o powiecie jędrzejowskim znajduje się w Archiwum Państwowym w Kielcach. Z tymi danymi uczestników konferencji zapoznała Anna Rogowska.
„Monografia Powiatu Jędrzejowskiego” zapowiada się niezwykle interesująco. Już pierwsze ujawnione źródła wskazują, że przed zespołem redakcyjnym spore wyzwanie.