W niedzielę, 4 września odbyły się XVIII Dożynki Powiatu Jędrzejowskiego. W tym roku współorganizowane przez powiat wraz z Gminą Jędrzejów.

Gospodarzami święta ponów byli Paweł Faryna, starosta jędrzejowski i Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.

O godz. 13:30 w kościele parafialnym pod wezwaniem świętego Maksymiliana Marii Kolbegow Skroniowie została odprawiona msza św. W intencji wszystkich rolników i w podziękowaniu za plony.

Zaraz po mszy utworzono barwny korowód, który udał się na boisko sportowe w Skroniowie.
Pochód prowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Centrum Kultury w Jędrzejowie, pod kierownictwem kapelmistrza Roberta Pełki. Za orkiestrą jechała bryczka w której siedzieli: Marek Bogusławki, wicemarczałek Województwa Świętokrzyskiego, Marek Mentel, przewodniczący Rady Powiatu Jędrzejowskiego i starostowie tegorocznych dożynek.

Na część obrzędową przygotowano przepiękne wieńce dożynkowe z całego powiatu.
Chleb – symbol dożynek – został upieczony przez piekarnię Świerkowski z Jędrzejowa.

Uroczystość  na boisku sportowym Zryw Skroniów rozpoczęto Hymnem Państwowym.
Tegoroczne dożynki powiatowe objął swym Patronatem Narodowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na początku uroczystości przeczytano list przygotowany specjalnie na dożynki właśnie od Prezydenta RP.

Odczytany został również specjalny list od Prezesa Rady Ministrów – Premiera Mateusza Morawieckiego.

Paweł Faryna, starosta jędrzejowski w swym przejmującym przemówieniu odniósł się do historii polskiego rolnictwa i jego obecnej sytuacji w Polsce. Oficjalnie dokonał otwarcia XVIII Dożynek Powiatu Jędrzejowskiego  – Jędrzejów 2022 w Skroniowie.

Na starostów dożynek w Skroniowie zostali wybrani Angelika Tatarowska ze Skroniowa i Łukasz Piekara z miejscowości Deszno w Gminie Nagłowice, którzy przekazali chleb gospodarzom dożynek,
a później pokroili go i częstowali wedle tradycji.

Odbyła się część obrzędowa, w której przekazano wieńce, obtańcowano je i ośpiewano jak każe zwyczaj. W tej części przygrywała kapela Edwarda Goli z Sędziszowa.

Przed rozpoczęciem części rozrywkowej dożynek miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” na szczeblu powiatowym. Nagrodami pieniężnymi wyróżniono trzy z najlepszych Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu.

Wygrało Koło Gospodyń Wiejskich Sikoreczki w Krzcięcicach, gmina Sędziszów, drugie miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Rożnicy, gmina Słupia, trzecie miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Piekiełko
w Zakruczu, gmina Małogoszcz.

Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

W trakcie dożynek rozstrzygnięto też jeszcze jeden konkurs, pn. „Piękna i przyjazna dla środowiska Wieś Powiatu Jędrzejowskiego”. Protokół odczytała i wyniki ogłosiła Maria Barańska, wicestarosta jędrzejowski – przewodnicząca jury konkursu.

W tym roku zwyciężyły… wszystkie ze zgłoszonych do konkursu wsi.

I miejsce (ex aequo) w konkursie „Piękna i przyjazna dla środowiska Wieś Powiatu Jędrzejowskiego” zdobyły wsie:

Stawy, gmina Imielno, Zagaje, gmina Jędrzejów, Kozłów, gmina Małogoszcz, Deszno, gmina Nagłowice, Lipno, gmina Oksa, Czekaj, gmina Sędziszów, Chomentów gmina Sobków, Dębiany gmina Wodzisław.

W części artystycznej zaś na scenie zaprezentowali się: kapela Kamila Połonka, Zespół Regionalny Korona Żarnowca, kapela Andrzeja Służalca „Kapela Jędrzej”, Dariusz Adamczyk, zespoły Kół Gospodyń Wiejskich „Ignacowianki” i „Potoczanki”, Zespół Taneczno-Wokalny „Radośni Seniorzy”
z Dziennego Domu Senior+ w Jędrzejowie oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Skroniowie.

Około godziny 20:00 rozpoczął się koncert gwiazdy wieczoru, czyli zespołu „Teraz My”, który powstał
w 2010 roku i prezentuje połączenie muzyki góralskiej i biesiadnej z nowoczesnym brzmieniem popowym. Tłumy mieszkańców powiatu świetnie bawiły pod sceną przy największych przebojach zespołu. Szacuje się, że na płycie boiska było kilka tysięcy ludzi.

Po koncercie dalszą zabawę taneczną poprowadził doskonal znany jędrzejowskiej publiczności, niezwykle popularny zespół „Menuet Band”. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Swoją obecnością na dożynkach powiatu zaszczycili nas: wiceminister spraw zagranicznych, poseł na Sejm RP – Piotr Wawrzyk, wiceminister sportu i turystyki  Anna Krupka.

Obecni byli również samorządowcy, burmistrzowie, wójtowie i sołtysi  z terenu powiatu, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele urzędów, firm i instytucji, mieszkańcy Skroniowa i całego powiatu jędrzejowskiego. Dziękujemy wszystkim sponsorom, darczyńcom, organizatorom za wszelką pomoc
i wsparcie. Do zobaczenia za rok na dożynkach powiatowych.

LINK DO PEŁNEJ GALERII ZDJĘĆ:
https://drive.google.com/drive/folders/1raNoo82kAzSnZRFB71EGY2VefkKQQ3uR?usp=sharing

(MF)